Karın Germe

Karın Germe

Abdominoplasti ameliyatından yarar görecek kişiler kimlerdir?
 
Karın derisinde sarkma ve karın kaslarında gevşeklik olan kadın ve erkekler bu ameliyat için adaydırlar. Bu ameliyat özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde sarkma ve çatlaklar oluşmuş, karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece faydalıdır.
Kilo vermeyi veya doğum yapmayı planlayan hastaların karın germe operasyonunu hedefledikleri kiloya ulaştıktan sonra düşünmeleri veya doğum sonrasına ertelemeleri uygun olacaktır.
Bir abdominoplasti ameliyatı görünüşünüzü ve kendinize olan güveninizi arttıracaktır.  Ancak, tümüyle ideal bir görünüme kavuşmanızı veya tedavi gerektiren diğer sorunlarınızı ortadan kaldırmayı sağlamayacaktır. Ameliyata karar vermeden önce, beklentileriniz konusunda iyi düşünmeniz ve bunları cerrahınızla tartışmanız gerekir.

Ameliyat öncesi ameliyata hazırlanma nasıldır? 
Bu dönemde cerrahınızın sizden bazı talepleri olacaktır. Özellikle eğer sigara içiyorsanız, buna ameliyattan 4 hafta önce ve 2 hafta sonrasına kadar ara vermelisiniz. Eğer kullanıyorsanız E vitamini ve aspirine ara veriniz. Ameliyat öncesi ağır diyet rejimlerinden kaçınınız. Soğuk algınlığı ya da başka bir enfeksiyon operasyonunuzun ertelenmesine neden olabilir.

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı nedir?
- Tam karın germe ameliyatı (abdominoplasti)
- Kısmi karın germe ameliyatı (mini-abdominoplasti)

Abdominoplasti, orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir. Abdominoplasti, bir şişmanlık tedavisi değildir. Şişman kişiler bu ameliyattan önce kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Bu ameliyat ile sarkık karın görünümü dramatik bir şekilde düzelir; ancak ameliyata bağlı iz kalıcıdır.

Abdominoplasti için plastik cerrahlar tarafından kullanılan pek çok teknik vardır. Abdominoplasti, vücut kontürü düzeltilmesine (estetik meme ameliyatları, liposuction vb.) yönelik ameliyatlar veya diğer bazı ameliyatlarla (rahim, yumurtalık ameliyatları vb.) beraber de yapılabilir. Bir abdominoplasti ameliyatı düşünüyorsanız bu yazı size bilgi verecektir. Tüm sorularınızın yanıtlarını burada bulamayabilirsiniz.

Ameliyat nerede yapılır ? 
Tam veya kısmi abdominoplasti ameliyatları hastane şartlarında yapılır.

Ameliyat planlanması nasıl yapılır? 
İlk muayenenizde cerrahınız; genel sağlık durumunuzu, karın bölgesindeki yağ miktarı ve dağılımı, karın cildinin sarkıklığı ve fazlalığı ve deri kalitesini öğrenecektir.

Bu muayene sırasında; geçirdiğiniz hastalıklar, halen mevcut sağlık problemleriniz (şeker hastalığı vb.), alışkanlıklarınız (sigara, içki vb.) ve kullandığınız ilaçlar (aspirin, sakinleştirici vb.) hakkında doktora doğru ve ayrıntılı bilgi vermelisiniz.

Bu muayene sırasında doktorunuza söylemeniz gereken diğer bir konu, bu ameliyatı neden istediğiniz ve bu ameliyattan neler beklediğiniz ile ilgilidir. Bu konuyu açıklıkla tartışmaktan kaçınmayın.

Siz, beklentileriniz ve muayene bulgularınız sonucu, tek başına veya liposuction ile birlikte, tam veya kısmi abdominoplati için uygun bir hasta olabilirsiniz veya sadece liposuction sizin için yeterlidir. Bu muayene sırasında anestezi tipi, kaç gün hastanede kalacağınız ve ameliyat sonrası karşılaşabileceğiniz olası sorunlar tartışılmalıdır.

Anestezi tipi nedir? 
Abdominoplasti genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat işlemi nasıldır? 
Tam abdominoplasti, ameliyatın genişliğine bağlı olarak 2-5 saat, kısmi abdominoplasti 1-2 saat sürebilir.

Sıklıkla bir kalçadan karşı kalçaya uzanan, ancak iç çamaşırı içine gizlenebilen bir kesi hattı ve göbek çevresine yuvarlak ikinci bir kesi yapılması gerekir. Kısmi abdominoplastide kesi hattı daha kısadır ve göbek yeri değiştirilmeyebilir. Ameliyat sırasında karın derisi, kasıklardan itibaren kaburga kemikleri hizasına kadar altındaki kaslardan serbestleştirilir. Karın kaslarında bir zayıflık veya fıtık varsa onarılır, fazla deri kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Mini-abdominoplastide yapılan bu işlemler daha sınırlıdır. Operasyon bittikten sonra kesi cilt dikişi ya da gizli (intradermik) dikiş ile kapatılır ve pansuman yapılır. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı emmesi için dren yerleştirilir.

Ameliyat sonrası neler yapılır? 
İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Drenler ortalama 1-3 gün, dikişler 1-3 hafta sonra alınır. Ortalama 1-3 gün hastanede kalmanız gereklidir.

Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay alabilir. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ile 1 yıl alabilir.
Kısmi veya tam abdominoplasti işlemleri karın kaslarında zayıflık veya deri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuç verebilir. Hastaların çoğunda, düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir.