RHİNOPLASTİ

RHİNOPLASTİ

  • Burun estetiği ameliyatında hangi işlemler yapılır?

 

Burun estetiği ameliyatı sonrası şişliklerin geçmesi ve burunun asıl biçimini alması kişinin burun yapısına bağlı olarak 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. Burun derisi ince olan kişilerde ameliyat sonrası şişlikler (ödem) de az olacağından neredeyse 4-6 ay içinde burunları asıl şekline gelmektedir. Kalın burun derisine sahip kişilerde ise ödem cildin su tutma kapasitesi de artacağından şişlikler daha fazla olacak ve ödeemin tam olarak geçmesi 1-1,5 yılı bulabilmektedir.

Burun ameliyatı sonrası normal hayata dönüş, yukarıda da bahsettiğimiz üzere cerrahtan cerraha değişmektedir. Ameliyatın hassasiyetle yapılması ameliyat sonrası normal hayata dönme süresini kısaltacaktır.

Dr. YÜKSEL’in yaptığı burun estetiği ameliyatı sonrası 9 gün sonunda; dikişleri alınmış, bandajları açılmış, morlukları geçmiş olarak ameliyat oldukları belli olmayacak şekilde normal hayatlarına, işlerine ve okullarına geri dönebilirler.

Burun estetiği ameliyatı sonrası burun şekli ne zaman belli olur?

Burun estetiği ameliyatı sonrası tampon kullanılması cerrahtan cerraha değişmektedir. Doç. Dr. Eser YÜKSEL 20 yılı aşkın süredir yaptığı burun ameliyatlarında burun içine tampon koymamaktadır.

Tampon, ameliyat sonrası kanama olmaması için burun içine tampon konulmaktadır. Dr. YÜKSEL ise burun içinde iç bölgelere dikişler koyduğu için zaten kanama olmamakta Bu nedenle de tampon konulması gerekmemektedir.

Burun ameliyatından kaç gün sonra normal yaşama dönülebilir?

Burun estetiği ameliyatı sonrası hastalar hemen hemen hiçbir ağrı duymazlar.

Burun estetiği ameliyatında tampon kullanılır mı?

Burun estetiği ameliyatlarında estetik ve fonksiyonel girişimler yapılırken, dokulara mümkün olduğunca az hasar vermek, operasyon sırasında kanamanın minimum seviyede olması açısından önemlidir.Bu şekilde hassasiyetle yapılan ameliyatlar sonrası iyileşme sürecinin hafif geçecek ve hasta birkaç gün içinde normal hayatına geri dönebilecektir.

Doç. Dr. Eser YÜKSEL tarafından yapılan ameliyatlar sonrası (İyileşme süreci cerrahtan cerraha farklılık göstermektedir.)

Hastalar ameliyattan çıktıklarında yüzlerinde ve burunlarında hiçbir şişlik ve morluk olmayacaktır.

Morluklar ve şişlikler ameliyattan 10-12 saat sonra başlamakta ve maksimum seviyeye 48 saat içinde gelmektedir.

Üçüncü günden itibaren iyileşme başlamakta ve 4. – 5. günde morluklar hemen hemen tamamen geçmektedir.

Burun üzerindeki bandaj 6. gün (Dr. YÜKSEL yada Medikal Asistanı tarafından) çıkartılmakta onun yerine ince bir flaster yapıştırılmaktadır.

İnce flaster de 3 gün sonra hasta tarafından çıkartılmaktadır.

Ameliyatın 9. günü hastalar yüzlerinde burun estetiği ameliyatı geçirdiklerini gösteren hiçbir iz olmaksızın işlerine ve normal hayatlarına geri dönebilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Burun estetiği ameliyatı süresi, hastada yapılacak olan girişimlerin azlığına çokluğuna ve zorluk derecesine göre farklılık göstermektedir. Ortalama süre 3 saattir. Bununla beraber çok minimal girişimler için 1,5-2 saatte bitmekte; yada ciddi anlamda deformitesi olan revizyon ameliyatları ise 7-8 saate kadar uzayabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Burun estetiği ameliyatı sırasında, buruna estetik olarak biçim verilirken; varsa nefes alma şikayetlerini gidermeye yönelik girişimler de aynı anda yapılmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?